A WHO-nak két különböző, időben egymás után született definíciója van erre:
Az egészséget számos tényező befolyásolja. Százalékos megoszlásban a következőképpen járulnak hozzá egészségi állapotunkhoz:
- életmód, 43%
- genetikai tényezők, 27%
- környezeti hatások, 19%
- egészségügyi ellátás, 11%
Hazánkban, illetve általában a fejlett országokban, a szív-ér rendszeri betegségek vezetik a halálozási statisztikákat. Magyarországon 2009-ben majdnem 65 000-en haltak meg valamilyen szív-ér rendszeri betegség következtében, amely ijesztően nagy szám; az összhalálozás felét teszi ki. A halálozási lista második helyét a daganatos betegségek foglalják el évi 30 000 halottal.
A daganatok gyakorisága a következőképpen alakul: a tüdő-, hörgő-, légcsődaganatok évi 8 000 halottat követelnek, második helyen állnak a vastagbél és végbél daganatai évi majdnem 5 000 halottal, férfiaknál a harmadik helyen állnak a szájüregi daganatok évi 1 100 halottal, nőknél pedig az emlődaganatok évi 2 100 halottal. Nőknél külön említendő a méhnyakrák is, amely évente majdnem 400 áldozatot követel, holott, egyes vélemények szerint, senkinek sem lenne szabad meghalnia a betegség könnyű hozzáférhetősége és kezelésre mutatott kedvező válasza miatt.
Az egészségnek nem csak egészségügyi vonatkozásai vannak, hanem szociológiailag is jellemezhetjük. Parson véleménye szerint, az egészség optimális képesség, hogy hatékonyan el tudjuk látni társadalmi szerepeinket, feladatainkat, amelyekre szocializálva vagyunk. Antonovsky szerint akkor vagyunk egészségesek, amikor harmóniában, összhangban és koherenciában állunk a környezettel, illetve a velünk történt eseményeknek értelmük van, képesek vagyunk a kihívások megoldásra, elfogadjuk a világban és a társadalomban betöltött helyünket, rendelkezésünkre áll a megfelelő társadalmi tőke.
Ahogy a fenti felsorolásból láttuk, az egészséget legnagyobb mértékben befolyásoló tényező az életmód. A megfelelő életmód kialakításában az egyénre hárul a felelősség, bár nem lehet elhanyagolni a különböző kormányzati intézkedéseket sem. Ép testben, ép lélek és fordítva, így a lelkünk és testünk kölcsönösen hatnak egymásra. A megfelelő testi és lelki egészség nem csak saját magunknak jó, hanem a környezetünkre is jó hatással van. Megfelelő példamutatással másokat is egészségesebb életre sarkalhatunk.
Hasznos linkek:
http://www.cdc.gov/
http://www.ecdc.eu.int/
Forrás: http://prevencio.sote.hu
Fotó: 123rf.com