A várandósságuk alatt depressziótól szenvedő édesanyák gyermekeinél 1,28-szor nagyobb eséllyel alakul ki ugyanez a kórkép 18 éves korukig - ismertette a The Guardian online kiadása a JAMA Psychiatry című szaklapban megjelent tanulmányt.
A Bristoli Egyetem kutatása arra utal, hogy a depresszióval megnövekszik a szervezetben a kortizol nevű stresszhormon szintje, amely hatással lehet a méhben növekedő magzatra is. A tudósok szerint ez azt jelentheti, hogy a mentális egészség kialakulása már születés előtt megkezdődik.
A kutatás több mint 4500 szülő és serdülő gyermekeik egészségügyi adatainak elemzésével folyt. Rebecca M. Pearson, a kutatás vezetője elmondta, eredményeik fényében leghatásosabban a várandósság alatt lehetséges megelőzni a depressziós anyák gyermekeinek mentális megbetegedését.
Az üzenet világos: a várandósság alatt depresszióval küzdő nők segítése nem csak az ő szenvedésüket enyhíti, de a következő generációét is, nyilatkozta Carmine Pariente, a King's College London's Institute of Psychiatry biológiai pszichiátria professzora. A szülés utáni depresszió érdekes módon csak az alacsony iskolázottságú anyák esetében növelte a gyermek későbbi depressziójának valószínűségét.
Forrás: MTI
Fotó: 123rf.com