A gerinctorna, azért alakult ki mint külön óratípus, hogy megszüntesse a modern életmód következtében kialakult gerincbántalmakat. A rendszeres gerinctorna sokat segít a helyes testtartás kialakításában.
Az órák általában 60 percesek. Bemelegítéssel kezdődnek, majd 30-40 percen keresztül speciális gerinctorna-gyakorlatok következnek. Az óra végén pedig nyújtás, relaxáció van.
Forrás: 123rf.com
A gerinctorna segíti a gerinc épségének fenntartását, tehát nem csak a gerincbántalmak kezelésének, hanem azok megelőzésének fontos eszköze. Például kortól függetlenül a következő gyakorlatok javasoltak:
A testtartás javítása és a hátfájdalom megszüntetése érdekében egy 10 állomást tartalmazó edzést célszerű követni az alábbi gyakorlatokkal:
Hason fekszünk a talajon, a kezeket a tarkón összekulcsoljuk. A csípőt és lábfejet végig a talajon fixáljuk, miközben a fejet felemeljük, a mellkast elemeljük a földtől.
Ugyanezt a gyakorlatot ferde padon megismételjük azzal a különbséggel, hogy a törzset, mellkast nem felfelé, hanem lefelé vezetjük és vízszintesig emeljük.
A talajon négykézláb térdekkel és tenyérrel támaszkodunk, majd lassan domborítjuk a hátat, amennyire tudjuk.
Oldalfekvésben, kartámasz mellett a törzset egyenesen tartva megfeszítjük és a fent lévő lábat 30 fokban megemeljük, miközben a pozíció nem változik. A gyakorlatot mindkét irányban elvégezzük.
Hanyatt fekszünk a talajon, majd a két térdet behajlítva a mellkasig húzzuk. Ezután a lábakat a törzsre merőlegesen a magasba nyújtjuk.
Kenus pozícióba ereszkedünk a talajon, majd a két kéz a behajlított térdeken pihen. A csípőt előretoljuk és vissza. A gyakorlatot mindkét lábbal elvégezzük.
Hanyatt fekszünk, a térdeket lazán felhúzzuk, miközben a talpak a talajon maradnak. A két kart egyik irányba, előre nyújtjuk és a fejet, mellkast megemeljük, majd apró hasprést végzünk. A gyakorlatot mindkét irányban elvégezzük.