A világnap eredete
A kenyérnek sokféle jelentése van. Szimbolizálhatja magát az életet, magát a táplálékot is, de nem feledhetjük vallási jelentését sem. Mivel tényleg szinte minden nap fogyasztjuk valamilyen formában, fontos részét képezi az étrendünknek is. Éppen ezért külön világnapot is szenteltek a kenyérnek. A svájci székhelyű Pékek Világszövetsége 2001-es kongresszusán döntött úgy, hogy október 16. legyen a kenyér világnapja. A világnap célja, hogy bemutassa a világ legfontosabb élelmezési cikkének, a kenyérnek a jelentőségét. A világnapot már közel harminc ország ünnepli elsősorban karitatív jelleggel, mivel ezen a napon a pékek adományaikkal segítik a rászorulókat. Az ünnep alkalmat ad arra is, hogy a pékek áldozatos munkájára és a kenyér jelentőségére a nagyközönség figyelmét is felhívják.
Ma érdemes kipróbálni valamilyen különleges kenyérreceptet, ha van módunk otthon megsütni (kenyérsütőgép sem kell hozzá, csak egy forma, amiben a sütőben megsüthető a házi kenyér). Nem mindegy, milyen kenyeret választunk, de napjaink gasztroforradalmában mindenki - életkortól, nemtől, egészségi állapottól függően - megtalálhatja magának a megfelelő kenyértípust. Készülhet hagyományos módon búzalisztből, persze legjobb, ha teljes kiőrlésűből, de adhatunk hozzá részben vagy teljes egészében rozs-, árpa-, rizs-, burgonyalisztet. Sőt, ma már nem csak gabonából, hanem akár "olajos magvak lisztjéből" is készülhet.
Mi sem mutatja jobban, mennyire hangsúlyos és nélkülözhetetlen eleme életünknek, mint az alábbi néhány kenyérrel kapcsolatos közmondás:
Forrás: http://mek.oszk.hu/07700/07767/07767.htm#13
Fotó: 123rf.com