Az amerikai Cornell Egyetem fogyasztói magatartás és a táplálkozástudomány kapcsolatát kutató professzor, Brian Wansink érdekes vizsgálati eredményeket tett közzé a közelmúltban. A kutatásai azt igazolták, hogy az egészséges táplálkozás és a normál testsúlyunk megőrzése egészen apró dolgokon múlik. Például, hogy milyenek étkezéskor a fényviszonyok, szól-e a zene, fogyasztunk-e előételt, mekkora a tányérunk és hányfajta étel van rajta, vagy éppen használunk-e tálcát a menzán.
A nagycsaládi ebédekre jellemző, hogy az asztal közepére helyezett fazékból nem csupán egyszer szedhetünk. A professzor azt is leírta, hogy amennyiben csak a tányérok és az evőeszközök maradnak az ebédlőasztalon, a fazekat kint hagyjuk a konyhában, 29 %-kal eszünk kevesebbet.
Értelemszerűen akkor esszük a legtöbbet, amikor még a legéhesebbek vagyunk, vagyis az étkezés kezdetén. Érdemes tehát egy pár falatnyi előétellel kezdeni az étkezést, ami lehetőleg egy könnyű saláta legyen, így a főételből már jóval kevesebbet fogunk enni.
A gyertyafény, az enyhébb világítás lassítja az evés ritmusát, így kevesebbet eszünk, hiszen észlelni fogjuk a jóllakottság érzését. A hangos zene, és a nagyobb tányérok viszont habzsolásra csábítanak.
A tanulság az, hogy érdemes kisebb tányérból ennie, kisebb pohárból innia kellemes gyertyafénynél, andalító zongorakísérettel. Ebben a környezetben kevesebbet fog enni és inni is, ezáltal az energiabevitele is kisebb lesz.
Fotó: 123f.com
Forrás: http://journals.cambridge.org