Dollinger Gyula ortopéd orvos volt, de emellett egész életében harcolt azért, hogy fontos a korai beavatkozás a rákos betegségeknél. A kezdeményezésére jött létre 1902-ben az Országos Rákbizottság, aminek az első rákkal kapcsolatos statisztikákat köszönhetjük.
A rákos betegségek sokféle lehet, ezért a kezelési módszerek is széles spektrumon mozognak, de mindegyikre igaz, hogy a legfontosabb a megelőzés és a korai felismerést követően időben megkezdett kezelés.
A világon évente több mint 14 millió embernél diagnosztizálnak rákot (ez a szám 2025-re elérheti a 19 milliót is), s több mint 8 millióan halnak meg rákbetegségben. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) hangsúlyozza, hogy a rákos esetek mintegy fele megelőzhető volna az életmód megváltoztatásával.
A rákban elhunytak fele megmenthető lenne, ha az elváltozást, a daganatot idejében felismernék és megfelelően kezelnék. Felvilágosítással és szűrővizsgálatokkal az esetek harmadát meg lehetne előzni, további harmadát pedig meggyógyítani. Ennek érdekében hirdették meg 2006-ban a Nemzeti Rákellenes Programot, amelynek végső célja, hogy tíz év alatt tíz százalékkal csökkenjen a daganatos betegségekből eredő halálozások száma. A program legfontosabb üzenete, hogy a rákbetegséget meg lehet előzni, és e betegségből meg lehet gyógyulni.
Forrás: http://informed.hu/history/nemzeti-rakellenes-nap-199222.html
Fotó: shutterstock.com