Asztma
Az utóbbi időben a jól kezelhető betegségek sorába lépett. Megfelelően beállított kezelés mellett nyugodt életet élhetnek az asztmások is. Ma már tudjuk, hogy a mozgásformák nagy része kedvező hatást gyakorol az asztmában szenvedők egészségi állapotára. Az inaktív életmód sokszor elhízáshoz vezet, amely tovább rontja a légzésfunkciót. Kezeletlen vagy nem megfelelően kezelt asztmával viszont a legkisebb testi megerőltetés is nehézkes. Mindenképpen orvosi kontroll mellett kezdjen el mozogni! Az intenzív testmozgás egyeseknél rohamot provokálhat, de fokozatosan felépített, jól megtervezett mozgásprogrammal ennek kockázata csökkenthető.
Tanácsok
- A mozgásprogram megkezdése előtt mindenképpen konzultáljon kezelőorvosával, és csak akkor fogjon bele, ha orvosa ezt jóváhagyta! A javasolt gyógyszeres kezelést semmiképpen ne hagyja abba!
- Ha a rohamgyakoriság napszaktól is függ, válasszon olyan időpontot, amikor a legkisebb ennek a valószínűsége!
- Kerülje a szélsőséges hőmérsékleteket, valamint a nagyon száraz vagy nagyon párás levegőt!
- Allergiás eredetű betegség esetén a szabadtéri mozgás során a légúti allergének rohamot provokálhatnak, pollenallergia esetén szezonban a beltéri mozgás javasolt. Szennyezett levegőjű helyen nem javasolt testmozgás végzése.
- Nagyon fontos a hosszú bemelegítés, ne hagyja ki soha, a mozgás alatti befulladás valószínűsége ezzel is csökkenthető.
- Az edzés végén nélkülözhetetlen a levezetés és a nyújtás.
- A labdajátékok, küzdősportok asztmát kiváltó hatása csekély, a hosszútávfutásé viszont nagy, ezért inkább a labdajátékokat részesítse előnyben!
- A fizikai aktivitás intenzitását és időtartamát fokozatosan növelje!
- A mozgásprogram alatt időnként csökkentse az intenzitást, vagy tartson rövid pihenőidőt!
- Kerülje a hosszantartó, folyamatos terheléseket!
- Ha mozgás közben tünetei jelentkeznek, azonnal hagyja abba, és beszéljen kezelőorvosával a kezelés esetleges módosításáról!
- A biztonság kedvéért mindig legyen Önnél inhalátor.
- Részesítse előnyben az úszást (mellúszás, gyorsúszás), az edzőtermi sportokat, a labdajátékokat (de ne a szabadban), a barlangtúrákat!
- A mozgásprogram megtervezéséhez vegye igénybe ebben jártas szakember segítségét!
Forrás: 123rf.com
Krónikus obstruktív tüdőbetegség
Panaszt többnyire akkor okoz, amikor a légzési teljesítmény már a felére csökkent.Tünetei között szerepel a tartós köhögés, köpetürítés és a fulladás.A betegek többsége már évtizedek óta dohányzik, és rendszerint keveset mozog, mert a testmozgás légszomjhoz vezethet.Javasolt a cigaretta azonnali letétele (ha még nem tette meg), de gyógyszeres kezelés is szükséges. Mozgásprogram csak szakorvosi vizsgálat és ajánlás mellett kezdhető, szükséges a légzésteljesítmény előzetes felmérése. A rendszeres testmozgással javulhat terhelhetősége, csökkenhet a kórházban töltött napok száma és a felülfertőződés esélye is, és a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázata is kisebb lesz. A mozgásprogramot javasolt egy szakintézményben végzett rehabilitáció kereteiben megkezdeni, és az itt megtanult gyakorlatokat folytatni.
Tanácsok
- Ha mozogni kezd, fontos a rendszeresség, a testmozgás időtartamát, intenzitását és formáját tüdőgyógyásza határozza meg. Irányelvként napi fél óra javasolt, legalább heti 5 alkalommal, de ne kezdjen el mozogni orvosi jóváhagyás és ellenőrzés nélkül!
- Gyógyszeres kezelését ne hagyja abba!
- A mozgásprogram célja az általános állapot javítása, a hatékonyabb légzőmozgás elsajátítása.
- Végezzen légzőgyakorlatokat napi rendszerességgel!
- Az úszást, tiszta, friss levegőn való mozgást, nordic walking-ot, erdei sétákat részesítse előnyben!
- Szélsőséges hőmérséklet és páratartalom mellett ne végezzen testmozgást
- Egészítse ki programját jógával vagy tai-chi-vel!
- Ne felejtse el a bemelegítést és a levezetést sem!
- Gyógyszere, inhalátora mindig legyen kéznél!
- Ügyeljen a megfelelő folyadékbevitelre, a kiszáradás a légúti váladék besűrűsödéséhez vezethet!
- Ne kezdjen testmozgást, ha nyugalomban fullad, ha légzés közben sípolás hallható, ha mellkasi panaszai vannak!
Irodalom:
American College of Sports Medicine:Exercising With Chronic Obstructive Pulmonary Diseases: Prescription for Health, Prescribing exercise for common conditions. 2010.
American College of Sports Medicine:Exercising With Asthma:Prescription for Health, Prescribing exercise for common conditions. 2010.
copd.com/patients_and_carers/" mce_href="http://proactivecopd.com/patients_and_carers/" target="_blank">PROactive (a krónikus tüdőbetegek életminőségének és fizikai aktivitásának javítását célzó projekt)
copd.org/guidelines-global-strategy-for-diagnosis-management.html" mce_href="http://www.goldcopd.org/guidelines-global-strategy-for-diagnosis-management.html" target="_blank">Global Strategy for Diagnosis, Management, and Prevention of COPD. 2010.