Az elmúlt évek, évtizedek kutatásai bizonyították, hogy rendszeres testmozgás hatására javul a szervek, szövetek, sejtek oxigénellátása, kedvezően változik működése. Csökken a magas vérnyomás, 2-es típusú cukorbetegség, hiperkoleszterinémia (magas össz-koleszterinszint), metabolikus szindróma, elhízás, csontritkulás és bizonyos rosszindulatú daganatos betegségek (vastagbél, emlő, tüdő) előfordulási gyakorisága.
A legfrissebb állásfoglalást 2010. áprilisában jelentette meg az Amerikai Sportorvos Társaság (ACSM). Az ott megfogalmazott javaslatokat magyar sportorvos szakemberek adaptálták a lakosságra. Az alábbi tanácsok a nemzetközi és hazai szakmai állásfoglalások szerint lettek kialakítva.
Az egészséges felnőtt (18-65 év) korosztálynak naponta legalább 30 perc, közepes intenzitású aktivitásra van szüksége.
A fizikai aktivitások négy csoportba sorolhatók az alábbiak szerint:
1. Aerob állóképességet fokozó aktivitások
Ezek a mozgásformák segítenek a szív-ér rendszer, tüdők és a többi szerv működésének összehangolásában.
Javasolt napi 30 perc közepes intenzitású aerob mozgásformát végezni. Kezdetnek azonban még 10 perc is elég.
Mozgásformák, sportágak:
2. Erőfejlesztő aktivitások
Ezek az aktivitások a csontozat és izomerő fokozását mozdítják elő, amelyeknek nagy jelentősége van az elétkor előrehaladtával.
Legalább 2-3 specifikus erőtréningre van szükség hetente, de akár minden nap is végezhető néhány eleme.
Mozgásformák, sportágak:
3. Hajlékonyságot fokozó aktivitások
Ezek az aktivitások a mozgásterjedelem fokozásában játszanak szerepet. Ide tartoznak a hajlító-nyújtó gyakorlatok. Hatásukra nem fog gondot okozni a cipőfűző elérése vagy a zokni felvétele akár álló helyzetben.
Minden nap érdemes nyújtó gyakorlatokat végezni, még akár TV-nézés közben is.
Mozgásformák, sportágak:
4. Egyensúly-fejlesztő aktivitások
Ezek a mozgásformák javítják a mozgáskoordinációt, ezáltal csökkentik az elesésekből származó csonttörések előfordulási gyakoriságát.
Próbáljon minden nap időt szakítani az egyensúlyfejlesztő mozgásformákra!
Fontos, hogy mindemellett ne töltsön hosszú időt egyfolytában ülő testhelyzetben.
A közepes intenzitás legegyszerűbben megfogalmazva azt jelenti, hogy nem zihálunk, nem kell levegő után kapkodni, de azért megizzadunk. Például az intenzív tempójú gyaloglás vagy kocogás, a kényelmes tempójú úszás, a kertészkedés (pl. kapálás, gereblyézés) mind-mind megfelel a közepes intenzitásnak.
Minden mozgásprogramot lassú mozdulatokkal kezdjünk el és ügyeljünk a bemelegítésre is. A mennyiséget, ill. intenzitást óvatosan, lassan emeljük a sérülések elkerülése végett.
Mindig a mozgásformának és időjárásnak megfelelő, kényelmes ruházatot viseljünk. Gyalogláshoz jó minőségű futócipőt hordjunk!
Soha ne várjuk meg a szomjúságérzet kialakulását, mert akkor mér túl késő, nem tudjuk pótolni az elvesztett folyadékot Idős korban a szomjúságérzet sokkal később következik be, ezért különösen fontos edzések után rögtön pótolni a folyadékot.
Ne ragadtassuk el magunkat az edzésintenzitásban: válasszuk az ú.n. „beszédtempót”, vagyis azt az intenzitást, amely mellett még a levegő kapkodása nélkül is képesek vagyunk beszélgetni társunkkal.
A mondás, amely szerint „ha nem fáj, akkor nem is használ” nem állja meg a helyét, sőt: ha fájdalom jelentkezik, azonnal félbe kell szakítani a mozgásprogramot.
Mindehhez nem kell mást tenni, csak ügyelni a bemelegítésre, levezetésre és az intenzitás óvatos emelésére, valamint a rendszeres, edzés utáni nyújtásra.
Irodalom:
U. S. Department of Health and Human Services : Physical activity guidlines for Americans, 2008.
Suleman, A.: Exercise prescription,eMedicine Specialties,Sports Medicine, Introductory Topics in Sports Medicine, 2009.
http://hipertonia.olo.hu/cikkek/fizikai-aktivitas-kardiovaszkularis-betegsegben-es-idoskorban-metab