Az immunrendszerben keletkezett zavar esetén az egészséges szervek, sejtek ellen fordulhat a szervezet, ami krónikus gyulladás képében jelentkezik. Korábbi kutatások kimutatták, hogy a krónikus gyulladás fokozza a szívbetegségek, az agyvérzés és a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát.
A Proceedings of the Royal Society-B tudományos lapban közzétett friss kutatás „számottevő” összefüggést fedezett fel az anyatejes táplálás időtartama és a gyulladások egyik kulcsfontosságú jelzőanyaga, a CRP-fehérje (C-reaktív protein) fiatal felnőttek vérében mért szintje között.
A Northwestern Egyetem és más amerikai egyetemek kutatói csaknem hétezer, 24-32 éves részt vevő vérmintáját elemezték, 44,8 százalékukat táplálták csecsemőkorukban anyatejjel. A nem anyatejen nevelt résztvevőkével összevetve, a korábban szoptatott csecsemők felnőttkori CRP-koncentrációja 20,1 százalékkal, 26,7 százalékkal, 29,6 százalékkal, illetve 29,8 százalékkal volt alacsonyabb aszerint, hogy születésüktől legfeljebb három hónapig, három-hat hónapig, hat-tizenkét hónapig vagy ennél hosszabb ideig kaptak anyatejet.
A tanulmány szerzői ebből arra következtettek, hogy a rövidebb ideig tartó anyatejes táplálás nagyobb CRP-szinttel jár a fiatal felnőttkor idején, ami összefügg a szív- és érrendszeri, valamint az emésztőszervi betegségek emelkedettebb kockázatával.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) az élet első hat hónapjában kizárólagos anyatejes táplálást javasol, amely mint a fent leírt eredményekből is kiderül, hozzájárulhat a felnőttkori, életmódfüggő betegségek megelőzéséhez. Természetesen a szoptatás, amennyiben van elegendő anyatej, ennél tovább is folytatható, de 6 hónapos kor után, a csecsemő egészségi állapotának megfelelően felépített hozzátáplálást be kell vezetni.
Forrás: Long-term effects of birth weight and breastfeeding duration on inflammation in early adulthood.
Fotó: 123rf.com