Hazánkban évente több mint 40 ezer új stroke (szélütés, gutaütés) esetet regisztrálnak, amely elsősorban azzal magyarázható, hogy a magyar lakosság egészségi állapota messze a nemzetközi átlag alatt van. Ráadásul még mindig sokan nem ismerik a szélütés tüneteit, nincsenek tisztában azzal sem, hogy ha valaki pitvarfibrillációban (pitvarremegésben, a szívritmuszavarok egyik leggyakoribb formájában) szenved, ötször nagyobb az esélye, hogy megüsse a guta. Ezért a Magyar Kardiológusok Társasága és a Magyar Stroke Társaság 2015-öt a „Stroke Megelőzés Évének" tekinti.
A magyar lakosság körében a halálokokat tekintve a szív- és érrendszeri betegségek és ezen belül a stroke vezető szerepet töltenek be, ezért is nagyon fontos, hogy minél többen megtanulják, (fel)ismerjék a tüneteket, hogy minél hamarabb segítségben részesülhessenek és részesíthessenek másokat, amivel az életben maradási és felépülési esélyek nagyban növelhetők. A szélütés jelentős fizikai károsodást, bénulást, az életminőség jelentős romlását, vagy akár halált is okozhat, ami megelőzhető, ha időben cselekszünk.
Az elmúlt években útjára indított Ne késlekedj! elnevezésű kampány elsősorban a stroke tüneteire, a „hezitációs” idő csökkentésére és az azonnali mentőhívás jelentőségére hívta fel a lakosság figyelmét, míg az idei emellett a pitvarfibrilláció felismerésére, kezelésére helyezi a hangsúlyt. A stroke nemcsak az idősek betegsége, egyre inkább sújtja a fiatalokat is.
A statisztikai adatok szerint a szélütést túlélők
A professzor hangsúlyozta, hogy a stroke-nak három fő tünete van:
Az agyérkatasztrófa nem fáj, ezért hajlamosak vagyunk várni, hogy a tünetek maguktól elmúljanak, viszont a túlélési, valamint a mihamarabbi és a legkevesebb visszamaradó tünettel való gyógyulás esélyét nagyban befolyásolja, hogy milyen gyorsan kerül valaki kórházba.
Ha a fent felsorolt tüneteket tapasztalja Ön vagy a környezete, azonnal értesíteni kell az Országos Mentőszolgálatot a 104-es telefonszámon, és sürgősségi kórházba szállítást kell kérni.
A megelőzés érdekében nagyon fontos a kockázati tényezők kiiktatása, vagy csökkentése. A stroke kockázati tényezői között említhetjük a magas vérnyomást, a cukorbetegséget, az extrém túlsúlyt, a dohányzást, a túlzott alkoholfogyasztást, de köztük van még a már említett pitvarfibrilláció is.
Azoknak, akik agyi érkatasztrófán estek át, jóval nagyobb az esélyük, hogy újabb stroke betegséget szenvedjenek el. Ez különösen érvényes azokra a betegekre, akiknél továbbra is fennállnak az agyi érkatasztrófát kiváltó kockázati tényezők. Ezért nagy jelentőségű a másodlagos megelőzés (szekunder prevenció).
A Szívvel a stroke ellen - 2015 a Stroke Megelőzésének Éve elnevezésű kampány mindenki számára hozzáférhető információkkal támogatja az embereket. A program egy összefogás eredménye, amelyet a Magyar Stroke Társaság, a Magyar Kardiológusok Társasága és az Országos Mentőszolgálat hívott életre. Idén bekapcsolódik a kampányba Magyarország Átfogó Egészségügyi Szűrőprogramja is, amelynek segítségével országosan mintegy 200 helyszínen ismerkedhetnek meg a résztvevők a kampány elemeivel.
Forrás: http://www.weborvos.hu
Fotó: shutterstock.com
Kövessen bennünket a közösségi hálón is!