Egy 2015. február 5.-én a British Journal of Psychiatry-ban megjelent vizsgálat szerint a jelenleg is fennálló szorongás a fehérvérsejtek (leukociták) telomerjeinek* megrövidülésével jár, míg ez a kontroll személyekben, illetve a szorongásból kigyógyult betegeknél nem észlelhető. A közlemény első szerzője, Dr. Josine Verhoeven és munkatársai több mint 2 300 személyt vizsgáltak meg.
A vizsgálatba vontak közül 1 283 betegnél a vizsgálat idején is szorongásos állapot állt fenn, 459-en túl voltak a szorongáson, az 582 kontroll betegnek korábban sem volt pszichiátriai problémája. A vizsgáltak átlagos életkora 41,7 év volt, 66%-uk volt nő.
A szorongásos zavarok közül a vizsgált egyéneknél a generalizált szorongás, a szociális fóbia, az agorafóbia (tériszony, irtózás a nagyobb terektől, utcáktól) és a pánikbetegség (agorafóbiával vagy nélküle) fordult elő. A leukociták telomerjeinek hosszát (LTL) kvantitatív polimeráz láncreakcióval (PCR) mérték, és bázispárokra konvertálták át. A leukociták telomerjeinek hossza szignifikáns fordított összefüggésben áll az életkorral, átlagosan 14 bázispár/év rövidüléssel. A nők esetén hosszabb a leukociták telomerje.
Az életkoron és a nemen kívül a leukociták telomerjeinek hossza számos életmódbeli tényezővel is összefüggésben áll:
A szociodemográfiai, egészségi, életmódbeli tényezők hozzáigazítása után a jelenleg is szorongással küzdő egyéneknél szignifikánsan rövidebb volt a leukociták telomerjeinek hossza a kontroll, és a gyógyult szorongásos egyének leukocita telomerjeihez képest. A vizsgálat idején is szorongásos betegeknél átlagosan 75 bázispárral voltak rövidebbek a telomerek, mint a kontroll személyeknél, és 68 bázispárral rövidebbek a gyógyulófélben lévőkhöz képest.
Ha átlagosan 14-20 bázispár/év rövidüléssel számolunk, akkor ez azt jelenti, hogy átlagosan 3-5 évvel meggyorsul az öregedési folyamat:
A régebben szorongással küzdők csoportja és a kontroll csoport között nem volt szignifikáns a különbség. A remisszió (átmeneti javulás) óta eltelt idő pozitív összefüggésben volt a leukociták telomerjeinek hosszával: ha 10 évnél kevesebb telt el a kigyógyulás óta, rövidebbek a telomerek, míg a 10 évnél régebbi szorongásos epizódok esetén ez már nem figyelhető meg. Ez arra utal, hogy a sejtes öregedés, legalábbis részben, visszafordítható.
A kutatók észlelték azt is, hogy a szorongásos zavar súlyossága negatívan befolyásolta a leukociták telomerjeinek hosszát. Megjegyezték, hogy a szorongásos zavarok és a sejtes öregedés közötti összefüggés biológiai mechanizmusa további kutatásokat igényel. Jó tudni, hogy a szorongásos zavarból való gyógyulás során a test stressz-rendszere normalizálódik.
Forrás:
Ha szorongsz, hamar megöregszel!
Josine E. Verhoeven, Dóra Révész, Patricia van Oppen, Elissa S. Epel, Owen M. Wolkowitz, Brenda W. J. H. Penninx: Anxiety disorders and accelerated cellular ageing. DOI: 10.1192/bjp.bp.114.151027 Published 5 February 2015.
Fotó: shutterstock.com