Anamnézis-felvétel, orvosok, nővérek képzése, a szükséges közegészségügyi beavatkozások helyszínének megtalálása, azok hatékonyságának mérése: néhány terület, amelyen a számítógépek jobban teljesítenek, mint az ember, ezért kiegészíthetik, megkönnyíthetik a hagyományos orvosi tevékenységeket.
Brennan Spiegel vezető szerző és munkatársainak az American Journal of Gastroenterology-ban megjelent tanulmánya szerint a számítógépek javíthatják az orvosi ellátás minőségét, azonban nem helyettesíthetik az embert a vizsgálatok kivitelezése során. A számítógépek azáltal is megkönnyíthetik az orvos dolgát, hogy az anamnézis felvételével időt spórolnak számára, így a személyes találkozás alkalmával jobban fókuszálhatnak magára a páciensre, és jobban felismerhetik azokat a nonverbális jelzéseket (például az arckifejezést, a hangszínt, a test mozdulatait, stb.), amelyek felismerésére a számítógépek nem képesek.
A vizsgálat során 75 ambuláns beteg tüneteit kérdezte ki és rögzítette először orvos, majd a betegek ellátogattak egy honlapra (My GI Health), ahol egy, a tüneteikkel kapcsolatos kérdőívet töltöttek ki (hasi fájdalom, gyomorégés, reflux, hányinger, hányás, székrekedés, hasmenés…). A kérdőív adatait aztán egy algoritmussal a szokásos anamnézisnek megfelelő formába alakították. Az orvosok és a számítógép által generált anamnéziseket ezután egy független orvosokból álló csoport értékelte, akik nem tudták, hogy a szöveg orvostól vagy a rendszertől származik-e.
A független szakértők véleménye szerint a számítógép által készített összefoglalók jobb minőségűek, szabatosabbak, teljesebbek és hasznosabbak voltak. A tanulmány írói szerint úgy tűnik, a betegek számára kényelmes az internetalapú információ-megosztás, ennek következtében lehetőség nyílik arra, hogy az adatok összegyűjtésének és elemzésének a terhét levegyük az orvosok válláról.
A számítógép és egy on-line kérdőív tehát nem helyettesíti az orvosi, egészségügyi szaktudást, sokkal inkább segíti a szakmai munka hatékonyságának növelését. Akár azzal, hogy a páciens a saját szabadidejében, a neki megfelelő időben kitöltött kérdőív esetén jobban át tudja gondolni tüneteit, válaszait, ideje és alkalmas nyílik arra, hogy esetleg korábbi leleteit, vizsgálati eredményeit összegyűjtse, rögzítse a kérdőívben és ezáltal pontosabb képet adjon egészségi állapotáról az orvosi vizit alkalmával. A személyes konzultáció során így a valóban lényeges kérdésekről eshet szó és az emberi tényező („az orvoslás művészete”) is jobban figyelembe vehető.
Forrás:
http://www.medicalonline.hu
Almario CV, Chey W, Kaung A, Whitman C, Fuller G, Reid M, Nguyen K, Bolus R, Dennis B, Encarnacion R, Martinez B, Talley J, Modi R, Agarwal N, Lee A, Kubomoto S, Sharma G, Bolus S, Chang L, Spiegel BMR.: Computer-Generated Vs. Physician-Documented History of Present Illness (HPI): Results of a Blinded Comparison. The American Journal of Gastroenterology, 110, 170-179. (January 2015).
Fotó: 123rf.com