A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) és az Európai Bizottság közös 2014-es európai egészségügyi körképéből (Health at a Glance 2014) számos elszonorító adatot ismerhettünk meg, ezekből válogattunk.
Amikor tavaly megjelent az előző körkép (Health at a Glance 2013), kiderült, hogy Magyarországon az emberek egészségi állapota és az országban az egészségügy helyzete sokszor még az elképzeltnél is rosszabb, és erre csak részben magyarázat a pénzhiány. A helyzet sajnos egy év alatt sem javult.
Az egyetlen valódi pozitívum, hogy mivel szinte minden gyermek továbbra is be van oltva a súlyos fertőző betegségek ellen, így ezek gyakorlatilag nem fordulnak elő, ellentétben azokkal az országokkal, ahol a kisgyermekkori oltások nem kötelezőek.
Elszomorító adatsor mutatja meg, hogy 100 000 lakosra hány halálos koszorúér-betegség, stroke és rákbetegség jut, vagyis hogy 100 000 ember közül mennyien halnak bele ezekbe.
További ijesztő adat, hogy miután valaki kórházba kerül szívroham után, kétszer nagyobb eséllyel hal meg egy hónapon belül Magyarországon, mint például Dániában vagy Svédországban.
Ugyanakkor fontos kiemelni, hogy az elmúlt 10 évben folyamatosan csökkent Magyarországon a heveny infarktus miatti (egy órán belüli) halálozások száma, ezzel párhuzamosan viszont több lett az egyéb koszorúér-betegségek miatti halálozás.
Nem mehetünk el amellett a tény mellett sem, hogy daganatos betegségben – első sorban tüdő- és vastagbélrákban – egész Európában Magyarországon halnak meg a legtöbben. Ez az adat már a tavalyi OECD-körképből (34 tagállamot vizsgálva) is kiderült, és a helyzet azóta nemhogy javult, de valamennyit még romlott is.
A fenti információkkal a figyelemfelhívás volt a célunk: mindenki a saját egészségéért tehet elsősorban (szülőként pedig gyermekeink egészségéért felelünk), és a megfelelő életmóddal számos betegség megelőzető (lenne). Jobb időben elkerülni bármilyen betegséget, helyes életmóddal, rendszeres szűrésekkel.
Forrás: