Korábban nem találkozhattunk az alkohollal a táplálkozási ajánlásokban, mivel a (legális) drogok kategóriájába sorolták addiktív, kedélyállapotot befolyásoló hatása miatt. Mostanában azonban egyre gyakrabban képezi részét a táplálkozástudományi kutatásoknak, beszámolóknak és ajánlásoknak. Ez nagyrészt a mérsékelt alkoholfogyasztás szív-ér rendszeri betegségekkel (kivéve az agyi érkeringési zavarokat) szembeni lehetséges védő hatásának és az ezzel szemben álló, a túlzott alkoholfogyasztásnak a krónikus betegségekre gyakorolt negatív hatásával kapcsolatos kutatásoknak köszönhető.
Alkoholtartalmú italoknak hívjuk a különböző mennyiségű etil-alkoholt tartalmazó italokat, amelyek azon túl, hogy energiát szolgáltatnak, befolyásolják a fizikai és szellemi reakciókat. Több fajtájukat ismerjük, amelyek közül legismertebbek a sörök (2-7% alkoholtartalommal), a borok (10-18% alkoholtartalommal), a pálinkák (38-70% alkoholtartalommal) és a likőrök (18-40% alkoholtartalommal).
Az alkohol a májban bomlik le (metabolizálódik és 7 kcal-át szolgáltat grammonként. Általában a vér alkoholszintje 30-60 perccel a fogyasztás után éri el a maximális szintet és a szervezet óránként 10-15 gramm alkoholt képes lebontani. Az alkohol megváltoztatja a központi idegrendszer működését. A nagyobb nagymértékű alkoholfogyasztás (amikor a véralkoholszint a 0,4 százalékot eléri) halálos is lehet, ugyanúgy, mint a hosszú távú, nagy mennyiségű alkoholfogyasztás.
Normál tudatállapot: kb. 0,5 ezrelék alatt semmiféle jelet nem tapasztalunk, a tudatállapot normális.
Eufórikus állapot: kb. 0,3-1,2 ezrelékpont között az illető kissé felszabadulttá, derűssé válik, több beszéd jellemzi. A precíziós mozgások labilissá válnak.
Izgatottság: kb. 0,9-2,5 ezrelékig alakul ki, amikor a hangulatot már nem felszabadultság, inkább ingadozás jellemzi. Az egyén akár olyan dolgokat is tehet, amit józan állapotban nem. A reflexek lassulnak, romlik az érzékelés, valamint a felfogás képessége, súlyosabb esetben emlékezetkihagyás is előfordulhat. Az egyensúly észrevehetően labilissá válik.
Zavarodottság: kb. 1,8-3,0 ezrelék közötti állapot, melynek során a mozgáskoordináció már elég bizonytalan, és romlik a tájékozódás képessége is. A cselekvés szándékai nem egyértelműek. Rosszullét jelentkezhet: fejfájás, hányinger, vagy akár hányás is. Az egyénre levertség, valamint rossz artikuláció is jellemző.
Aluszékonyság: kb. 2,5-4,0 közötti ezrelékpontok esetén áll fent ez az állapot. Lassú mozdulatok, koordinálatlan mozgás jellemző, valamint a reakcióidő is nagyon elhúzódhat. Fokozott rosszullét, hányás, vizelettartási nehézségek jelentkezhetnek. Súlyosabb esetben a személy akár bármilyen pozícióban képes elaludni.
Kómás állapot: kb. 3,5-5,0 ezrelékig terjedő állapot. Teljes eszméletvesztés, kórósan alacsony testhőmérséklet, koordinálatlan légzés és keringés, rosszabb esetben légzésleállás és fulladásos halál is fennállhat.
Halál: a durván 5 ezrelékpont feletti véralkoholszint súlyos alkoholmérgezést okoz, túlélni gyakorlatilag lehetetlen.
Az alkoholos italok világszerte átlagosan az energia-bevitel 2,3%-át teszik ki. Ez az északi skandináv népeknél 10%, míg az iszlám területeken 0%.
Forrás: 123rf.com
Számos tanulmány célozta meg az alkoholfogyasztás szív-érrendszerre, cukorbetegségre, illetve daganatos betegségekre gyakorolt hatásait.
Azt azonban fontos kihangsúlyozni, hogy amennyiben valaki eddig nem fogyasztott alkoholt, a lehetséges kockázatcsökkenés miatt ne kezdje el! A kockázatcsökkentés más módszerekkel is elérhető.
Egy amerikai kutatók által végzett, egereken történt vizsgálat az alkoholfogyasztás körülményeit vizsgálta a vérzsírszintek tükrében. Három csoportra osztották a vizsgált egereket: a kontroll csoport nem kapott alkoholt, a második csoport a napi mérsékelt alkoholfogyasztást modellezte (a hét minden napján napi két italnak megfelelő alkoholmennyiséget kapott), míg a harmadik csoport a hétvégi tivornyázás hatását demonstrálta (kétnapi, nagy mennyiségű, 7 pohárnak megfelelő alkoholmennyiséget fogyasztva).
A vizsgálat eredményei: A „rossz” LDL-koleszterin szintje: a napi mérsékelt mennyiségű alkoholt fogyasztó csoportnál 40 százalékkal csökkent az alkoholt nem fogyasztó kontrollokhoz képest, míg a hétvégi nagyivóké 20 százalékkal nőtt.
A „jó” HDL-koleszterin szintje mind a mérsékelt, mind a nagyivóknál növekedett.
Az ateroszklerotikus plakkok térfogata és a plakkokat beszűrő, gyulladásos immunsejtek száma a mérsékelt ivóknál csökkent, a nagyivóknál pedig nőtt.
A nagyivók háromszor annyi súlyt szedtek fel, mint a mérsékelt ivók, és kétszer annyit, mint a kontrollcsoport tagjai. A legkevesebb hízást tehát a mérsékelt ivók produkálták.
A kutatás végeredménye tehát: a mérsékelt ivás csökkenti az érelmeszesedés és a szívbetegségek másik kockázati tényezője, az elhízás kockázatát, míg a hétvégi nagyivás – az amerikaiak 15 százaléka ebbe a csoportba tartozik – mindkét kockázati tényezője előfordulási valószínűségét növeli.
Összefoglalásként elmondható, hogy a nagy mennyiségű alkoholfogyasztás növeli a daganatos betegségek, valamint a májbetegségek kockázatát is, így mindenképpen kerülendő. Egyes életszakaszokban, mint például várandósság, szoptatás, gyermek- és fiatalkor, valamint egyes akut- vagy krónikus betegségek esetében az alkoholfogyasztás szintén kifejezetten kerülendő. Az egészségi kockázaton túl a túlzott alkoholfogyasztás rontja a szociális kapcsolatokat, a munkában való elhelyezkedés, illetve az ezzel járó elszegényedés lehetőségét.
Irodalom:
Liu,W., Redmond, EM., Morrow, D., Cullen, JP.:Differential Effects of Daily-Moderate Versus Weekend-Binge Alcohol Consumption on Atherosclerotic Plaque Development in Mice. Atherosclerosis, 2011.
World Cancer Research Fund and American Cancer Research Institute: Food, nutrition, Physical Activity, and the Prevention of Cancer: a Global Perspective. Washington DC, AICR, 2007.
Heffernan, T. M.: The impact of excessive alcohol use on prospective memory: a brief review." Curr Drug Abuse Rev, 1 (1). 36–41, 2008..
Marc A. Schuckit: Alcohol-use disorders. Lancet, 373, 492–501, 2009.
Sara Arranz, Gemma Chiva-Blanch Palmira Valderas-Martínez et al.: Wine, Beer, Alcohol and Polyphenols on Cardiovascular Disease and Cancer, Nutrients, 4, 759-781, 2012.