A hagyománnyá növekedett nap alapötlete 1971-re tehető, amikor Massachusetts állam kormányzója, Arthur P. Mullaney arra kérte a polgárokat, hogy egy napig ne dohányozzanak, és a pénzből, amit aznap dohányárura költöttek volna, egy helyi középiskolát támogassanak. Az ötlet megfogant, és 1976. november 18-án már az Amerikai Rákellenes Társaság (ACS) tűzte zászlajára a célt. Sikerült is egymillió embert rábírniuk, hogy egyetlen napra bírják ki dohányzás nélkül.
1977-ben már minden állam csatlakozott a mozgalomhoz, ami ekkor kapta az egységes „Smokeout Day” elnevezést. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kezdeményezésére november harmadik csütörtökét aztán nemzetközi szinten is füstmentes nappá nyilvánították.
A dohányzás világszerte a második fő halálok. Köztudott, hogy a rendszeresen dohányzó emberek felének halálát – mintegy 650 millió ember – a rossz szokása okozza. Tragikus az a tény is, hogy emberek százezreinek halálát okozza a passzív dohányzás.
Fotó: 123rf.com, Ronalds Stikans
A Tudástárban olvasható cikkeink segítségével a dohányzás élettani hatásaival, valamint a tüdőrákkal kapcsolatos egészségügyi tudnivalókkal ismerkedhet meg.
Kövessen bennünket a közösségi hálón is!