A nyár többek között a gyümölcsök szüretelésének a szezonja. A különböző, megérett gyümölcsök ehető szilárd része a lekvárkészítés során darabosan szakadóvá vagy sűrűn folyóssá válik. A lekvárban kisebb-nagyobb gyümölcsdarabok is fellelhetők, ami adott esetben megkönnyítheti az alapanyag felismerését is és fokozza élvezeti értékét is.
A lekvárfélék olyan készítmények, amelyeket egy- vagy többféle friss vagy tartósított gyümölcsből, cukorral vagy anélkül (esetleg mézzel vagy édesítőszerrel) a kívánt töménységűre főznek és hőkezeléssel, esetleg tartósítószerrel vagy a két módszer kombinálásával tartósítanak. |
A lekvár fő alapanyaga a friss vagy tartósított gyümölcs. Friss gyümölcsnél nem mindegy az érettségi fok, ugyanis akkor készíthető belőle a legfinomabb lekvár, amikor annak mérete, íze, színe és beltartalmi összetevői a legoptimálisabbak. A gyümölcshús ilyenkor már elég puha, így tárolásra, szállításra nem alkalmas, azonban azonnali fogyasztásra és lekvárkészítésre annál inkább felhasználható. Az az igazán jó lekvár, amelynek legalább az 1/3 része gyümölcs. A szilvalekvár amiatt is különbözik a többi lekvártól, hogy készítése során a szilván kívül más gyümölcs elméletileg nem is adható hozzá.
A gyümölcs mellett a lekvárok másik fő alkotója a cukor, amit részben vagy teljesen helyettesíteni lehet mézzel, melasszal vagy barnacukorral. A cukornak az édes íz kialakításán kívül a tartósításban is szerepe van, ugyanis 50% feletti hozzáadott mennyiségben, gátolja a mikroorganizmusok élettevékenységét. A cukor mellett a hőkezelés is tartósító hatású. A hozzáadott cukor mennyiségét úgy tudjuk csökkenti, ha a legérettebb gyümölcsöket válogatjuk ki, mivel ezeknek nagyobb a cukortartalma.
A házi készítésű lekvárok esetén más összetevő nem is nagyon kerül a lekvárba, esetleg fűszerek vagy szalicil mint tartósítószer. Utóbbit az élelmiszeripar már nem használhatja (tartósítószerként való használata, forgalmazása tilos), ennek ellenére a háztartásokban még előfordul(hat) az alkalmazása, ami azonban nem kívánt hatásai miatt mégsem javasolt (a szalicilátok arra érzékeny embereknél allergiás tüneteket, akár asztmás rohamot is kiválthatnak, illetve gyomorfekélyt okozhatnak). Az iparilag előállított lekvárokban a szokásos összetevők mellett fellelhetők még színezőanyagok mint a céklalé vagy a piros gyümölcsök leve, a habzásgátló zsírok és olajok, aromák és egyéb adalékanyagok is.
Azokat a gyümölcsöket, amelyeknek eredendően nagy a cukortartalma – ilyen például a szilva, érett alma –, cukor hozzáadása nélkül is el lehet készíteni lekvárnak, ez különösen cukorbetegség esetén lehet előnyös. Cukorbetegeknek készült lekvárokban a cukor cukorhelyettesítőkkel (édesítőszerekkel) is pótolható. A folyékony édesítőszerek közül a ciklamát és aceszulfám-K hőstabil vegyületek, ezért érdemes olyan édesítőszereket választani, amelyeknek ezek a fő hatóanyagai, bár természetesen egyéb, energiát nem hordozó édesítőszerekkel is édesíthetők a lekvárok (például eritrittel, sztíviával). A cukorbetegek étrendjében a napi szénhidrátmennyiségbe beszámítandó a lekvárok szénhidráttartalma, akár cukor nélkül, akár édesítőszerrel készültek, hiszen a készítésükhöz használt gyümölcsök is tartalmaznak szénhidrátot.
Fotó: shutterstock.com
A lekvárok mellett az utóbbi időben egy újabb kenyérre kenhető finomság nyer teret a magyar konyhák asztalán, a mogyoróvaj.
A mogyoróvaj elsősorban a tengerentúlon örvend nagy népszerűségnek, de már hazánkban is egyre többen kezdik felfedezni. A mogyoróvaj alapanyaga a földimogyoró, állaga lehet krémes vagy enyhén darabos. Elkészítése házilag is nagyon egyszerű, hiszen egy aprítógépbe téve addig kell aprítani a mogyorót, amíg a kívánt sűrűségű masszát el nem érjük. Ha krémesebb mogyoróvajat szeretnénk, akkor egy kevés olaj hozzáadásával elérhetjük a kívánt állagot. Ízesíthetjük egy kevés mézzel is. A vajat felhasználhatjuk krémek, szószok, mártások ízesítőjeként, de önmagában, szendvicsekre kenve is fogyaszthatjuk. Nagy energia- és zsírtartalom jellemzi, elsősorban egyszeresen telítetlen zsírsavakban gazdag, és mivel növényi eredetű, nem tartalmaz koleszterint. Nagy mennyiségben található benne magnézium, tokoferol (E-vitamin) és niacin.
Bár a lekvárok alapvetően gyümölcsből készülnek, a gyakran nagy mennyiségben hozzáadott cukor, illetve a csökkent víz- és vitamintartalmuk miatt nem alkalmasak egy-egy adag gyümölcs fogyasztásának kiváltására/helyettesítésére. Ugyanakkor változatos ízükkel színesítik az étrendet, egyes esetekben jótékonyan befolyásolják az emésztést.
A földimogyoró egészségre kifejtett hatását kevésbé befolyásolja, hogy natúr vagy pörkölt változatban fogyasztják. Tekintettel a magyar lakosság túlzott sófogyasztására és az ebből adódó szív- érrendszeri következményekre, ajánlott a sótlan változatot előnyben részesíteni. Étkezések között kisétkezésként is megállja a helyét, de felhasználható különféle ételek ízesítésére is.
Irodalom:
Magyar Élelmiszerkönyv (Codex Alimentarius Hungaricus) 2-33 számú irányelv Tartósított élelmiszerek 2. kiadás, 2008.
Szabolcs Mariann: Gyümölcsök, gyümölcskészítmények, ÉLELMEZÉS, 40-42, 2013. június.
Gubicskóné Kisbenedek Andrea: Olajos magvak analitikai vizsgálata, Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Kar Egészségtudományi Doktori Iskola, Pécs, 2013.
Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége: Kenhető zsiradék, TÁPLÁLKOZÁSI AKADÉMIA Hírlevél III. évfolyam 11. szám, 2010. november.
Fiona McKiernan, Phoebe Lokko, Anna Kuevi, Regiane L. Sales, Neuza M. B. Costa, Josefina Bressan, Rita C. G. Alfenas, Richard D. Mattes: Effects of peanut processing on body weight and fasting plasma lipids, British Journal of Nutrition, 104, 418–426, 2010.
Jennette Palcic Moreno, Craig A. Johnston, Abeer A. El-Mubasher, Maria A. Papaioannou, Chermaine Tyler, Molly Gee, John P. Foreyt: Peanut consumption in adolescents is associated with improved weight status, Nutrition Research, Volume 33, Issue 7, 552-556, 2013 July.
Mariana-Atena Poiana, Diana Moigradean, Diana Dogaru, Constantin Mateescu, Diana Raba, Iosif Gergen: Processing and storage impact on the antioxidant properties and color quality of some low sugar fruit jams, Romanian Biotechnological Letters Vol. 16, No. 5, 2011.
Diósi Gerda: Különféle szilvafajtákból készült lekvárok minőségének vizsgálata többéves tárolás után, TDK munka, DE-MÉK, 2012.
Varga Zsuzsa, Horváthné Mosonyi Magda: Élelmiszerismeret és technológia II., SE-ETK, Budapest, 2004.
A szalicil nem használható élelmiszergyártás során. (2011. május 27.).
Hikmat Hayder, Utz Mueller, Andrew Bartholomaeus: Review of Intolerance Reactions to Food and Food Additives. International Food Risk Analysis Journal, Vol. 1, No. 2, 23-32, 2011.