Tavaly hazánkban mintegy 22 ezer tüdődaganatos beteget regisztráltak, számuk évente ötezerrel nő. Míg az 1980-as években ötször annyi férfi betegedett meg tüdőrákban, mint nő. Mára a nemek aránya kezd kiegyenlítődni – számolt be erről az Unideb.hu annak kapcsán, hogy június 8-11. között Debrecenben, a Kölcsey Központban rendezik meg a Magyar Tüdőgyógyász Társaság 59. Nagygyűlését.
Napjainkban a férfiak és nők tüdőrák-halálozási statisztikáját Európán belül Magyarország vezeti. Évente nyolcezer páciens életét már nem tudjuk megmenteni. A betegség elődleges rizikófaktora a dohányzás: hazánkban a felnőtt lakosság harmada cigarettázik rendszeresen, míg a daganatosok mintegy kilencven százaléka gyújt rá napi szinten. – mondta Szilasi Mária, a Debreceni Egyetem Tüdőgyógyászati Klinikájának igazgatója, a kongresszus szervezőbizottsági elnöke.
A professzor a másik legjelentősebb tüdőgyógyászati betegségként a népbetegségnek számító COPD-t, a krónikus obstruktív tüdőbetegséget említi. A betegek száma évente 15 ezerrel emelkedik, összességében a megbetegedés csaknem félmillió embert érint hazánkban. Noha a hivatalos statisztikák ennél kevesebb, mintegy 180 ezer beteget jegyeznek, ám a szakember szerint nagyon jelentős azoknak a dohányosoknak a száma, akik tünetekkel már rendelkeznek, de nem fordultak még orvoshoz, mivel természetesnek tarják a köhögést és köpetürítést. A cigaretta mellett a légszennyezés fokozódása is növeli a betegek számát.
A tüdőrákos esetek 85-90%-áért az aktív, 3-5%-áért a passzív dohányzás a felelős. Egy olyan nemdohányzó ember, aki dohányzóval él együtt, annak élete során 20-30%-kal nagyobb az esélye a tüdőrák kialakulására, mintha más környezetben élne.
Erős dohányosok esetében napi két doboz cigaretta elszívásával a kockázat a nemdohányzókhoz képest akár 20-30-szoros is lehet.
A dohányzás és a tüdőrák kapcsolatát alátámasztó számos, egyértelmű orvosi bizonyíték mellett az is alátámasztja a kapcsolatot, hogy a XX. század elején, a dohányzás elterjedése előtt ez az egyik legritkább rákféleség volt.
További részleteket olvashat a tüdőrákról ide kattintva.
Kövessen minket a közösségi hálón is!
Fotó: shutterstock.com
Forrás: