1988 óta ezen a napon ünnepeljünk hazánkban a véradók napját, annak emlékére, hogy először 1954. november 27-én adtak át kitüntetéseket véradásért. A véradással valóban életeket menthet meg.
Először 1954. november 27-én adományoztak kitüntetéseket a sokszoros véradóknak. Ebből az alkalomból a Magyar Vöröskereszt 1987-ben javasolta, hogy 1988-tól kezdődően november 27-én legyen a véradók napja.
Mit nevezünk véradásnak?
A véradás az a segítségnyújtás, amikor önkéntesen, saját vérünkből csekély mennyiséget más személy számára felajánlunk úgy, hogy az alkalmas legyen a beteg gyógyítására.
Ki adhat vért, hányszor, hogyan?
- Véradó lehet az, aki egészséges, betöltötte a 18. életévét, de még nincs 65 éves, és testtömege meghaladja az 50 kg-ot.
- A nők évente négyszer, a férfiak pedig ötször adhatnak vért. Két véradás között legalább 56 napnak kell eltelnie.
- A véradás alkalmával steril vérvételi zsákba, egyszer használatos tű segítségével 4,5 deciliter teljes vért vesznek le (egy egység/1 E), és egy keveset a vizsgálathoz mintacsövekbe.
- A véradás mindössze 30-45 percet vesz igénybe, adatfelvétellel és kivizsgálással együtt.
- Fontos a véradás előtti megfelelő folyadékfogyasztás, amely segít a véradás alkalmával levett plazma pótlásában, nem utolsó sorban, ha megfelelő mennyiségű folyadék van a szervezetben az erek teltebbek, a véna jobban látható, így könnyebb és gyorsabb a vérvétel.
Tényleg megmenthetek három életet?
Ez valóban így van, egyetlen véradással három betegen segíthet, mivel a levett vérből vörösvérsejt-koncentrátum, plazmakészítmények és vérlemezke-koncentrátum készül.
A véradás szűrővizsgálatot is tartalmaz.
A véradás után a mintacsövekbe levett vért minden alkalommal kivizsgálják függetlenül attól, hogy a véradó hányszor adott vért. A kötelező tesztek közé tartozik a HIV, Hepatitisz-B, Hepatitsz-C, szifilisz kimutatása és a vércsoport meghatározás.
Mi történik velem véradáskor?
- A véradásra minden esetben személyes irataival menjen (személyi igazolvány, lakcím- és eredeti TAJ kártya), ezeket elkérik a személyi adatai a nyilvántartásához. Majd Ön kitölt egy kérdőívet az egészségügyi állapotáról.
- Külföldi állampolgár esetén útlevél és magyar (eredeti) TAJ kártya szükséges.
- Elfogyaszt egy-két pohár teát, hogy a leadandó folyadékot előre pótolja szervezetében.
- Ezután laboratóriumi és orvosi kivizsgálás következik.
- Kényelmesen elhelyezkedik a vérvételi ágyon. A steril vérvételi zsákba 5 perc alatt leveszik a vért. Még maradjon utána öt percet pihenni, hogy elkerülje az esetleges rosszullétet.
- Ezt követően ehet, ihat, folytathatja a napi teendőit.
Forrás: http://veradas.hu/tudnivalok-a-veradasrol.html