Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) stratégiai célja a nem fertőző betegségek miatti korai halálozás 25%-os csökkentése 2025-ig, amelyhez hozzájárul a WHO Európai Régiója által elfogadott fizikai aktivitási és dohányzásellenes akcióterv is.
A WHO igyekszik a kormányokat és a véleményformálókat bevonni abba, hogy népszerűsítsék a fizikai aktivitás növelésére kidolgozott programokat és a különböző országok jó gyakorlatát – fejezte ki Dr. Joao Breda, a WHO táplálkozási, fizikai aktivitási és elhízás elleni programmenedzsere a WHO Európai Regionális Bizottságának 65. ülésén Litvániában, Vilniusban. A 2015. szeptember 14-17. között, 260 küldött részvételével megrendezett tanácskozáson a WHO Európai Regionális Bizottsága hangsúlyozta, hogy milyen fontos a korai életkorban folytatott fizikai aktivitás, amely lehetőséget biztosít mindenkinek az egészséges életkezdésre és a betegségmentes időskorra.
Az egészségügyi célok eléréséhez hozzájárulhat a már tíz éve életben lévő Dohányzásellenes Keretegyezmény, amely a dohányzás járványszerű terjedésének megakadályozását tűzte ki célul. Annak ellenére, hogy a férfiak és a nők körében a dohányzás népszerűsége 2000 óta csökkenőben van a régióban, a nők dohányzása még mindig kritikus mértékű.
Kristina Mauer-Stender, a WHO európai dohányzásellenes programmenedzsere körvonalazott egy új tervet, amely erősíti a Dohányzásellenes Keretegyezmény régiós jogrendbe való beillesztését. A terv célja a jelenleg 15 éves vagy annál idősebb személyek körében 2025-ig a dohányzás legalább 30%-os csökkentése.
A WHO Európai Regionális Bizottságának tagjai hangsúlyozták, hogy fontos a széles körű összefogás a dohánytermékek egységes csomagolásának bevezetése és a dohányipar elleni jogi harc érdekében, valamint nemzetközi együttműködésre van szükség a dohánytermékek illegális kereskedelmének visszaszorítására.
A dohányzás önmagában is emeli a szívbetegségek kockázatát, de emellett egyéb kockázati tényezők előfordulását is növeli, mint például a cukorbetegség, a magas vérnyomás, a magas LDL-koleszterinszint. Szomorú tény, hogy a dohányosoknak több mint 2-szer nagyobb a kockázatuk a szívinfarktusra, a nemdohányzókhoz képest.
Van kiút! Az infarktuson átesett betegeknél felére csökkent a korai halálozás, ha abbahagyták a dohányzást. A kockázatcsökkenés már fél év múlva jelentkezik és 1-3 év után az újabb infarktus kockázata azonos a soha nem dohányzókéval. Bővebben itt olvashat a témáról.
Tegye le a cigarettát vagy ne is szokjon rá, mozogjon rendszeresen, étkezzen megfelelően!
A hogyan?-ról számos hasznos információt szerezhet a 2015. szeptember 27-én megrendezésre kerülő, immár hagyománnyá vált Szívünk Napja rendezvényen a Városligetben. Ingyenes szűréseken, dohányzásról leszoktató tanácsadáson vehetk részt, szórakoztató módon tájékozódhat az egészséges életmódról. További információk a programokról, fellépőkről itt!
Kövessen bennünket a közösségi hálón is!
Forrás: Mozgáshiány és dohányzás: a WHO célkeresztjében.
Fotó: 123rf.com