A mottó azt a kérdést járja körül, hogyan veheti ki mindenki – együtt és egyénenként – a részét a rák globális terheinek csökkentéséből.
A daganatos megbetegedések Magyarországon a második helyet foglalják el a haláloki statisztikában a szív- és érrendszeri betegségek után. Ezért különösen fontos, hogy évente legalább egyszer kiemelten is felhívjuk a figyelmet e betegségcsoportra, hiszen az idejében felismert rákfélék jelentős része gyógyítható.
Az összes halálozás 26 százalékának rákos megbetegedés volt az oka 2013-ban az Európai Unióban, közel 1,3 millió ember halt meg rákban ebben az évben. A férfiaknál a tüdő-, a nőknél pedig az emlőrák volt a legelterjedtebb daganatos betegség. Tudjon meg többet itt az emlőrák, itt pedig a tüdőrák kockázati és védőtényezőiről!
A halálos kimenetelű rákos megbetegedések legnagyobb része (21%) a tüdőrák számlájára írható, ezt követi a végbélrák 12 százalékkal, majd az emlőrák 7, valamint a hasnyálmirigyrák és a prosztatarák 6-6 százalékkal.
A daganatos halálesetek közül Magyarországon volt a legnagyobb a tüdőrák (26 százalék) és a végbélrák (16 százalék) aránya. A halálos kimenetelű daganatos betegségek közül Magyarországon, Hollandiában és Romániában (4-4 százalék) volt a legalacsonyabb a prosztatarák aránya.
A WHO (Egészségügyi Világszervezet) Nemzetközi Rákkutatási Ügynöksége (IARC) megjelentette cselekvési kódexének új kiadását. Olyan intézkedéseket sorolnak fel ebben, amelyeket az egyes egyének tehetnek a rák megelőzéséért.
A kódex 12 módszert ismertet, amelyek segítségével az emberek egészségesebb életmódra válthatnak, és lendületet kaphat a rákmegelőzés. Becslések szerint Európában a rák okozta halálesetek mintegy fele elkerülhető lenne, ha mindenki követné a kódex ajánlásait.
1. Ne dohányozzon! Ne fogyasszon semmiféle dohányterméket!
2. Tegye otthonát dohányfüstmentes övezetté! Támogassa a füstmentes munkahely megteremtését célzó kezdeményezéseket!
3. Tegyen az egészséges testsúly eléréséért!
4. Iktassa be napirendjébe a rendszeres testmozgást! Minél kevesebb időt töltsön ülve!
5. Táplálkozzon egészségesen!
6. Ha bármilyen alkoholt fogyaszt, tartson mértéket! A rákmegelőzés szempontjából az a legjobb, ha egyáltalán nem iszik alkoholt.
7. Óvakodjon a túlzott napozástól, különös tekintettel a gyermekekre! Használjon napvédő termékeket! Kerülje a szoláriumot!
8. Munkahelyén kövesse az egészségügyi és biztonsági előírásokat, hogy óvja egészségét a rákkeltő anyagoktól!
9. Járjon utána, nincs-e kitéve otthonában a természetből fakadóan magas radonsugárzásnak! Tegyen intézkedéseket a radonsugárzás szintjének csökkentésére!
10. Nőknek szóló javaslatok:
11. Gondoskodjon róla, hogy gyermekei részt vegyenek az alábbi oltási programokban!
12. Vegyen részt szervezett rákszűrő programokban!
Az Európai Rákellenes Kódexet rákspecialisták, tudományos kutatók és más szakértők állították össze annak érdekében, hogy jobban megismertessék az európai polgárokkal a rákmegelőzés hatékony módszereit.
Kövessen minket a közösségi hálón is!
Fotó: www.worldcancerday.org
Forrás:
rostat_tablak/tabl/tps00116.html" target="_blank">Eurostat statikus táblák.
WHO: European Code Against Cancer.
Minden negyedik ember rákban hal meg az Európában.