Magyar nyelvre kidolgozott tesztjük és nyelvi programjuk segítségével kielégítő hatékonysággal felismerhetők a demencia (időskori elbutulás) szempontjából nagy kockázatú egyének.
A demencia ismerten kihat a spontán beszéd jellemzőire, és bizonyos változások már a betegség előrejelzőjének tekintett enyhe kognitív zavar (EKZ) stádiumában felfedezhetők. (A kognitív zavar a gondolkodással, problémamegoldással, koncentrációs készséggel és emlékezéssel kapcsolatos problémákat jelenti.)
Szegedi kutatók beszédelemzéssel keresik a választ arra, előre jelezhető-e az Alzheimer-kór kifejlődése a spontán beszédfolyamat sajátosságai alapján. Az elemzést végző szoftver szűrővizsgálati célra is alkalmas lehet, sőt a kutatócsoport elképzelése szerint akár telemedicinás fejlesztési lehetőségeket is rejthet magában, hogy ezáltal a veszélyeztetett populációt mielőbb célzottan kivizsgálják, és korai terápiával lassítható legyen a kognitív hanyatlás.
A szegedi kutatók által kifejlesztett teszt világviszonylatban új eljárásnak számít a demenciák vizsgálatában. A fejlesztések korábbi állomásáról itt számoltunk be 2015-ben.
„A beszédminta leképezi gondolkodásunkat, érzelmeinket, és elképesztő gazdagságot hordoz, aminek csak egy töredékét tudjuk vizsgálni. Amiket a beszédelemző program mér, azt az emberi agy csak a megérzések szintjén képes követni” – mondta dr. Kálmán János professzor, a kutatócsoport vezetője. A pszichiáter professzorral készült, a klinikai vizsgálat eddigi eredményeiről és azok gyakorlati hasznosítási lehetőségeiről szóló interjú ide kattintva bővebben elolvasható.
Érdekességként megemlítendő, hogy a számítógép-billentyűzet leütésének mintáiból is egyértelműen megállapítható, ha valaki Parkinson-kórban szenved, vagy éppen teljesen egészséges – derült ki egy madridi kutatásból. Ide kattintva elolvasható az erről szóló hírünk.
Kövessen minket a Facebook-on is!
Forrás: Dr. Bokor Dóra: Szóbeli megnyilvánulásunk előre jelezheti a szellemi hanyatlást. Beszédelemzés a kognitív zavar felismerésére.