A Heart című folyóiratban nemrég megjelent svéd vizsgálat eredményei ismételten igazolták, hogy a cukrozott üdítőitalokat fogyasztó személyeknél - jelen vizsgálatban férfiakban - emelkedik a szívelégtelenség kockázata.
Mára már széles körben elfogadott, hogy a cukrozott italok – akár kis mennyiségű - rendszeres fogyasztása 30%-kal emelheti a szív-ér rendszeri betegségek számát, mint azt a National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) több tízezres mintán végzett megfigyelései alapján megállapította. Dr. Quanhe Yang (Centers for Disease Control and Prevention, Atlanta, GA) és munkatársai szerint az Amerikai Egyesült Államokban a felnőtt lakosság, a napi energiamennyiség 14-15%-át a hozzáadott cukrokból nyeri, amelynek jelentős része a cukrozott üdítőitalokból, kisebb része desszertekből, gyümölcsitalokból, cukorkákból ered.
Ha a felvett energiamennyiség 10-25%-a származik a hozzáadott cukrokból, akkor a szív-ér rendszeri halálozás kockázata 30%-kal emelkedik, amennyiben viszont a hozzáadott cukrok aránya 25% felett van, akkor jelentős a várható szív-ér rendszeri halálozás arányának a növekedése.
A legújabb svéd vizsgálatban több mint 42 000 olyan felnőtt (45 és 79 év közötti) férfi szerepelt, akik napi legalább két cukrozott üdítőitalt fogyasztottak rendszeresen. Az adatok a svéd Cohort of Swedish Men (COSM) regiszterből származtak. A férfiakkal 1997-ben kérdőíveket töltettek ki, amelyek a táplálkozással, fizikai aktivitással, életmóddal kapcsolatos kérdéseket tartalmaztak. Egy italnak a 200 ml-nyi mennyiséget nevezték, a tiszta gyümölcsitalokat nem vették számításba. A vizsgálatban résztvevő férfiakat átlagosan 11,7 évig tudták követni, melynek során 4113 eseményt jegyeztek fel: ebben 3604 kórházi felvétel és 509 halál szerepelt. Az eredmények értékelésekor jelentős összefüggést állapítottak meg a szívelégtelenség kockázatának növekedése és a naponta elfogyasztott kettő, vagy több üdítőital elfogyasztása között az üdítőket nem fogyasztókhoz képest. Egyéb italok fogyasztásával, a dohányzással, a túlsúllyal és a 65 év feletti életkorral nem találtak jelentős összefüggést.
A svéd megfigyeléses tanulmánynak a szerzők szerint is jócskán vannak korlátai: például a megkérdezettek maguk válaszoltak a táplálkozásukkal kapcsolatos kérdésekre, nem gyűjtöttek egyszerű biomarkareket sem (pl. vérnyomás, vércukor, inzulin), és ok-okozati összefüggés nehezen állapítható meg. A vizsgálat eredményeit nem lehet alkalmazni más országok más életkorú populációira, és nőkre sem. Ugyanakkor megállapították, hogy a cukrozott italok fogyasztásának gyakorlata Svédországban kb. megegyezik a többi európai országéval, de mindenesetre kisebb, mint az USA-ban.
Kövessen bennünket a közösségi hálón is!
Fotó: pexels.com
Forrás: Orvostovábbképző Szemle.
Rahman I, Wolk A, Larsson SC. The relationship between sweetened beverage consumption and risk of heart failure in men. Heart. Published online November 2, 2015; DOI:10.1136/heartjnl-2015-307542.