A frissített ajánlás legfontosabb iránymutatása, hogy hosszabb ülő tevékenység - mint például számítógép előtti munkavégzés, hosszabb megbeszélés, tárgyalás, TV nézés - esetén 30 percenként javasolt három vagy több perces könnyű fizikai aktivitás – mint például gyaloglás, lábkinyújtás, nyújtózkodás – végzése annak érdekében, hogy javuljon a cukoranyagcsere, elsősorban 2-es típusú cukorbetegség esetén. Ez jelentős módosulás a Szövetség korábbi ajánlásához képest, ahol az ülő tevékenységnél még 90 percenként javasolta a fizikai aktivitás beiktatását.
Az ülő tevékenység elősegíti számos betegség, köztük a cukorbetegség, kialakulását, valamint rontja a kezelés hatékonyságát. Tanulmányok mutatják, hogy a hosszabb inaktivitás 30 percenkénti megszakítása rövid mozgással – három vagy több perces felállással, illetve könnyű mozgással – javítja a cukoranyagcserét.
Például:
Jelen iránymutatás célja felhívni mindenki figyelmét, hogy napközben rendszeresen – legalább 30 percenként – mozogjon, ezzel javítva a vércukor-menedzsmentet. Fontos, hogy ezen napközbeni mozgásnak a cukorbetegeknek az ajánlott általános rendszeres fizikai aktivitáson felül kell megvalósulnia.
Az irányelv specifikus ajánlásokat tartalmaz 1-es és 2-es típusú cukorbetegek számára. 2-es típusú cukorbetegségben az anaerob mozgás segíti a vércukorszint-menedzsmentet, hozzájárul a fogyáshoz, csökkenti a szív-ér rendszeri kockázatokat. A hajlékonyságot és egyensúlyt javító mozgásformák szintén hasznosak a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőknek, különösen az idősebbek számára. Az aerob mozgást és rezisztencia edzést tartalmazó rendszeres fizikai aktivitás egészségügyileg kiemelt jelentőséggel bír az 1-es típusú cukorbetegeknek is azáltal, hogy javítja az inzulinérzékenységet, a szív-ér rendszeri egészséget, valamint izomerőt.
Az irányelv általános fizikai aktivitásra vonatkozó ajánlásai megegyeznek a korábbi ajánlásokkal: így heti 150 perc közepes intenzitású vagy 75 perc magas intenzitású kardio mozgás, esetleg egyes pácienseknél magas intenzitású intervall mozgás, valamint a heti 2x, de inkább 3x végzett rezisztencia edzés szükséges.
Az ajánlás ezen túlmenően minden 40 év feletti, illetve neuropátiás* páciens számára ajánlja a rendszeres egyensúlyjavító edzést, valamint a nyújtást is. (*neuropátia = idegbántalom, ideggyengeség)
Kövessen minket a közösségi hálón is!
Fotó: shutterstock.com
Forrás:
Physical Activity/Exercise and Diabetes: A Position Statement of the American Diabetes Association, Diabetes Care 2016;39:2065–2079.